Wesoła wczoraj i dziś

Wesoła wczoraj i dziś

Wesoła, dawniej znana jako przedmieście św. Mikołaja, to historyczny obszar Krakowa leżący w granicach Dzielnicy I Stare Miasto i Dzielnicy II Grzegórzki. Już w XIII wieku wzniesiono tu kościół św. Mikołaja, wokół którego rozwijała się osada. Od XVI wieku obszar ten stał się popularnym miejscem wypoczynku, gdzie szlachta i mieszczaństwo budowały dwory i rezydencje.

 

W pierwszej połowie XVII wieku Katarzyna z Ostrogskich Zamoyska, wpływowa magnatka i dziedziczka jednej z największych fortun ówczesnej Rzeczypospolitej, ufundowała na tym terenie jurydykę Wesoła, co zostało zatwierdzone przez króla Władysława IV Wazę w połowie XVII wieku. Nazwa Wesoła zaczęła obejmować cały teren przedmieścia. Choć rozwój jurydyki został zakłócony przez zniszczenia związane z potopem szwedzkim i konfederacją barską, w XVIII wieku Wesoła odzyskała swoje znaczenie.

 

To tutaj - przez ponad 200 lat - powstawała i rozwijała się polska i światowa medycyna. Pod koniec XVIII wieku, w budynku dawnego klasztoru karmelitów bosych przy ulicy Kopernika 19, otwarto Szpital św. Łazarza, który dał początek medycznej historii Wesołej. Na przełomie XIX i XX wieku przy ulicy Kopernika wznoszono szpitale i kliniki projektowane przez wybitnych architektów, gdzie pracowali najwybitniejsi polscy lekarze. W pierwszej połowie XIX wieku, przy dzisiejszej ulicy Kopernika 7, powstał nowy budynek klinik, gdzie pacjentów leczył przyszły pierwszy prezydent Krakowa, prof. Józef Dietl. Pod koniec XIX wieku otwarto gmach I Kliniki Chirurgii Ogólnej tzw. Białej Chirurgii, którą stworzył Ludwik Rydygier, wówczas najwybitniejszy polski specjalista z zakresu chirurgii miękkiej.

 

Wesoła była świadkiem wielu przełomowych odkryć medycznych, takich jak: pierwsza w Polsce operacja w pełnym znieczuleniu wykonana przez Ludwika Bierkowskiego, odkrycie bakterii Helicobacter pylori przez Walerego Jaworskiego, czy stworzenie podstaw tomografii RTG przez Karola Mayera.

ul. Kopernika 19, 31-501 Kraków

731 900 140

Pole tekstowe
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

INFORMACJE

Copyright © 2020 ARMK

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

MIASTO NA SKRÓTY

MENU NA SKRÓTY

Agencja Rozwoju Miasta Krakowa Sp. z o.o.

 

ul. Kopernika 19

31-501 Kraków

 

tel: 731 900 140

NIP: 675 169 89 78

REGON: 382850573

KRS: 0000779952